Cinsellikle İlgili Sorular

cinsellikle İlgili bilmeniz gerekenler

Cinsellikle İlgili Sorular

Cinsellikle İlgili Sorular

Terapist ile cinsel terapist arasındaki fark nedir?

Cinsel eğitim, bir Cinsel Terapisti terapistlerden ayırır. Cinsel terapist olamak için terapistlerin cinsel terapi alanında gerekli eğitimleri tamamlaması gerekir. Cinsel Terapist, cinsel sorunlarla çalışmada uzmanlaşmış bir terapisttir.

Cinsel terapi nasıl yapılır?

Cinsel terapi seansları endişelerinizin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılarak başlar. Cinsel terapist, sorunlarınızı daha iyi anlamak için kişisel, cinsel ve fiziksel geçmişiniz hakkında sorular sorabilir. Terapist ve danışan geçmişe giderek sorunların merkezine inmeye çalışır. Cinsel terapist, terapi sırasında sorunları hafifletmek için belirli müdahaleler önerebilir. Cinsel terapi sırasında sadece karşılıklı konuşarak sorunların nedenleri ve çözümleri üzerinde çalışma yapılır.

Hangi durumlarda cinsel terapi desteği almalıyım.

  • Cinsel terapi ile yardımcı olabilecek yaygın belirtiler şunlardır:
  • Erken boşalma
  • Cinsel istek eksikliği
  • Seks sırasında ağrı
  • Orgazm yetersizliği
  • Ereksiyonu sürdürmedeki yetersizlik
  • Cinsel istismar veya travma
  • Cinsel kimlik sorunları
  • Çiftler arasında seks eksikliği
  • Cinsel iletişim güçlüğü

İlaç tedavisi, cinsel terapide kullanılmalı mı?

Şart değil. Cinsel işleve sahip insanlara yardımcı olduğu keşfedilen bazı ilaçlar var ise de, cinsel sorunlar psikolojikse, cinsel terapi ilaç kadar etkili olabilir. Bazı cinsel sorunlar için, mevcut herhangi bir ilaç yoktur, bu nedenle cinsel terapi ilk önerilen tedavi yöntemidir.

Cinsel terapi desteği almak için bir ilişkinin olması gerekiyor mu?

Hayır. Cinsel terapiye katılmak için bir ilişkinizin olmasına gerek yoktur. Sadece Terapistinize karşı açık, dürüst ve terapi konusunda istekli olmanız gerekir.

Cinsel terapi seansına eşimde gelebilir mi?

Uzun süredir bireysel sorun yaşayan danışanların cinsel terapi seanslarına tek başına gelmesi daha uygundur. Bazen çiftler arasında her iki tarafı ilgilendiren sorunların ele alınması gerekebilir.  Terapistiniz çiftleri ilk terapi için eşleri beraber terapiye alabilir veya uygun gördüğü durumlarda eşleri beraber terapiye alabilir.

Eşim seks yapmak istemiyor. Cinsel terapi işe yarar mı?

Evet. İlişkinin devam etmesi için seks önemlidir. Profesyonel bir cinsel terapist çiftlerin arzusunu kaybetmesine neden olabilecek nedenlerle veya güç mücadeleleriyle kişileri yüzleştirir. Uzman bir Cinsel terapist, çiftlerin performanslarını zirveye çıkarması için rehberlik edecektir.

Daha önce hiç terapi yapmadım, çekiniyorum. Nasıl başlarım?

Yardım istemek cesaret ister. Şu anda internet üzerinden araştırma yaptığınıza göre değişimle ilgili ilk olumlu adımını atmış durumdasınız demektir. Güvenebileceğiniz bir cinsel terapist bularak yardım isteyin. Eğer terapi esnasında kendinizi güvende ve doğal hissediyorsanız doğru terapisti buldunuz demektir.

Cinsel terapi işe yarar mı?

Kesinlikle. Uzman bir cinsel terapist desteğiyle cesur değişiklikler yapmaya hazır olduğunuzda, psikolojik cinsel işlev bozuklukları çözülebilir. Uzman bir cinsel terapist, korkularınızla yüzleşmenizde size yardımcı olacak ve cinsel performansınızı artırmak için gerekli adımları size öğretecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir