Cinsel Terapi Nedir

Cinsel teapi bursa

Cinsel terapi hakkında merak ettikleriniz.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi; eşlerin tek olarak ya da çift olarak katıldıkları, duygular, cinsel hayat,  hisler ve sorunlar gibi konuların işlendiği bir terapidir. Cinsel terapi, spesifik cinsel kaygılara odaklanan psikoterapi alanındaki uzmanlık alanıdır. Cinsel terapistler, cinsel kimlik ve cinsel tercihler konularında çalışma yapmaktadır.

Kişiler genellikle aşağıdaki cinsel işlev bozuklukları için Cinsel terapistlere başvurmaktadır.

  • Düşük cinsel istek veya partnerler arasındaki ilgisizlik
  • Cinsel uyarılma sorunları
  • Performans endişeleri
  • Yetersizlik veya orgazm olamama
  • Cinsel ağrılar

Cinsel terapi seanslarında çiftler cinsel sorunlarını ve bunların temelinde yatan kişisel nedenleri sorunun kaynağına inerek anlamalarını, sağlayarak böylelikle sorunları kendilerinin çözebilmesine destek olmaktadır.

Cinsel terapide, vajinismus, cinsel isteksizlik , cinsel ilişkiye girememe , cinsel önyargılar, erken boşalma, sertleşme problemi, gibi cinsel sorunları çözmek için evlilik terapisi ve çift terapisi teknikleri ile bunun yanında bilişsel ve davranışçı terapi teknikleri birlikte kullanılarak etkili bir cinsel terapi tekniği uygulanmış olur. Cinsel terapi süresi genellikle danışanların durumuna ve uygulanan terapi tekniklerine göre süre değişiklik gösterebilir. Cinsel terapi süresi genellikle 6 hafta ile 10 haftalık bir terapi süreci ile başlar.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir